متخصص ارتودنسی اصفهان آشنایی با انواع تخصص دندانپزشکی

آشنایی با انواع تخصص دندانپزشکی

انواع مختلفی از دندانپزشکان وجود دارد؟

هنگامی که به تخصص دندانپزشکی فکر می کنید ، ممکن است مطب دندانپزشکی خانواده خود را تصور کنید که به طور مرتب برای تمیز کردن دندان ها و معاینه ها مراجعه کنید. اما ، این حرفه بسیار دورتر از این گسترش می یابد و دندانپزشک عمومی شما فقط یک تخصص در این زمینه است. کنجکاو درباره اینکه چه نوع دیگری از دندانپزشکان وجود دارد؟ شما جای درست آمده اید.


دندانپزشک عمومی

یک دندانپزشک عمومی به عنوان یک دندانپزشک خانواده نیز شناخته می شود و به طور مرتب از سلامت دهان و دندان شما مراقبت می کند. این رایج ترین نوع دندانپزشک است و بخش عمده ای از کار آنها حول مراقبت های مهم پیشگیرانه دهان است.

این شامل تمیز کردن مرتب دندان ، اشعه X دندانپزشکی ، و آموزش بیماران در مورد مراقبت های مناسب دهان و دندان در خانه است. دندانپزشکان عمومی همچنین وظیفه مراقبت های ترمیمی دهان مانند درمان پوسیدگی دندان را با جایگزینی آن با پر کردن مصنوعی ، ترمیم دندان های ترک خورده ، تراشیده یا گم شده و خدمات سفید کننده دارند.

آنها همچنین مشکلات دهان و دندان ناشی از بیماری لثه و ریشه در زیر لثه را درمان می کنند. دندانپزشک عمومی شما همچنین می تواند شما را در مسیر گرفتن بریس ، دندان های کاذب ، نگهداری دهان و سایر روش های درمانی راهنمایی کند.


آشنایی با انواع تخصص دندانپزشکی
آشنایی با انواع تخصص دندانپزشکی

تخصص دندانپزشکی ارتودنتیست

شما ممکن است ارتودنتیست ها را به عنوان افرادی که بریس نصب می کنند ، بشناسید ، اما مراقبت از آنها بسیار فراتر از آن گسترش می یابد. به طور کلی ، ارتودنتیست ها به دلایل زیبایی و کاربردی ، به اصلاح دندان های اشتباه ، استخوان فک و سایر ساختارهای پشتی صورت علاقه دارند.

این بدان معناست که آنها با طراحی سخت افزار خوراکی سفارشی مانند پروتز دندان ، ارتودنسی  ، محافظ دهان ، نگهدارنده ، و صورت هایی که مسائل مربوط به توسعه را اصلاح می کند ، برای بهبود چینش دندان افراد کار می کنند. همه این دستگاه ها به مرور زمان برای بهبود ساختار استخوانی که ممکن است تغییر شکل یافته باشد و دندان هایی که دارای مشکل فاصله هستند کار می کنند.


تخصص دندانپزشکی جراح دهان و فک و صورت

جراحان دهان و فک و صورت روی بافتهای سخت و نرم موجود در دهان و اطراف آن تمرکز دارند. این بافت ها شامل لثه ها ، گونه ها ، لب ها ، کام سخت ، کام نرم ، زبان و بافت های صورت می شود.

این جراحان بعد از آموزش در دندانپزشکی در بیمارستان ها تحت آموزش پزشکی قرار می گیرند و بنابراین جراحی های تهاجمی تری نسبت به سایر متخصصان دندانپزشکی مانند کشیدن دندان های پیچیده ، اصلاح فک های جراحی یا صاف کردن به عنوان پایه ای برای دندان های کاذب انجام می دهند.

آنها همچنین جراحی های ترمیمی ، جراحی شکاف کام یا شکاف لب و گاهی بیوپسی ، کشیدن بافت سرطانی ، عفونت های صورت و یا حتی درمان های آپنه خواب انجام می دهند.

جراحان دهان معمولاً زمینه را برای کارهای بعدی دندانپزشکی فراهم می کنند ، زیرا آنها از پیشرفت های جراحی که باید برای دندان ها اتفاق بیفتد و استخوان ها را پشتیبانی می کنند ، قبل از استفاده از وسایل دهان ، دندان های کاذب یا روش های زیبایی مراقبت می کنند.


تخصص دندانپزشکی پریودنتیست

لثه ها کانون پریودنتیستی هستند و پریودنتیست ها نگران پیشگیری ، تشخیص و درمان مشکلات مختلف لثه هستند. این می تواند شامل درمان التهاب و درد شدید لثه ، تشخیص و درمان بیماری شدید لثه (که به بیماری پریودنتال نیز گفته می شود) ، نصب ارتودنسی های دندانی و انجام پیوند زیبایی پوست روی لثه ها باشد.

به طور کلی ، هر کاری که کارهای گسترده ای را روی لثه ها انجام دهد ، زمانی است که یک پریودنتیست درگیر می شود. درمان بیماری لثه بخش بسیار زیادی از پریودنتیستی است و بنابراین ، متخصصان پریودنتیست اغلب در مورد برنامه های پیشگیری و درمانی که با شیوه زندگی بیماران کار می کنند ، به دندانپزشکان عمومی توصیه می کنند.


تخصص دندانپزشکی متخصص پروتز

همانطور که از عنوان آنها پیداست ، متخصص پروتزها وظیفه ارائه پروتزهای دهان را جایگزین دندانهای آسیب دیده ، پوسیده یا گمشده می کنند. پروتزهای دهان وسایل دندان کاذب هستند و شامل تاج ، پل ، پروتز دندان ، کاشت دندان و روکش هستند.

این تعویض دندان ها اغلب از نظر زیبایی و کاربردی هستند زیرا می توانند توانایی جویدن ، نیش زدن و صحبت موثر و ایمن را تا حد زیادی بهبود بخشند. شاید شما اصطلاح “makeover لبخند” را بشنوید که شامل یک ترمیم کامل و ظاهر بصری لبخند شخص باشد.

متخصص پروتزها اغلب به دلایل زیبایی و همچنین برای موارد بازسازی آسیب زای مسئولیت انجام این عمل را دارند. متخصص پروتز دندان با آزمایشگاههای دندانپزشکی که باعث ایجاد وسایل دهانی و دندانهای کاذب می شوند ، همکاری می کنند تا از شخصی سازی و کیفیت پروتزهایی که با آنها کار می کنند مناسب برای هر بیمار مناسب باشند.


تخصص دندانپزشکی آندودنتیست

قسمت داخلی دندان که توسط مینای سخت دندان و لایه داخلی عاج محافظت می شود ، در زیر لثه وجود دارد و به عنوان پالپ معروف است. این نرم و ساخته شده از بافت زنده حساس است و بخشی از دندان است که اندودنتیست ها روی آن تمرکز می کنند.

خمیر دندان می تواند آسیب دیده ، ملتهب یا پوسیده شده از آسیب ، تروما یا پوسیدگی باشد و بنابراین نیاز به درمان یا برطرف شدن دارد. اگر بتوان آن را درمان و حفظ کرد ، این دندان را در دهان بیمار زنده نگه می دارد.

اما در صورت عدم حفظ ، درمان مورد نیاز به عنوان کانال ریشه شناخته می شود که احتمالاً شایع ترین روشی است که توسط متخصصان اندودنتیست در حرفه آنها انجام می شود.


آشنایی با دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی و جراحی فک اصفهان


 

بیشتر بخوانید
زمان اصلاح ناهنجری فک و صورت
بهترین جراح فک اصفهان, بهترین جراحی فک اصفهان, بهترین متخصص جراحی فک اصفهان
نوشتهٔ پیشین
جراح فک کیست ؟ ( جراحی فک و دهان )
نوشتهٔ بعدی
اصلاح طرح لبخند و اهمیت آن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.