متخصص ارتودنسی اصفهان پوسیدگی دندان و مینای دندان ( انواع فرسایش دندان )

پوسیدگی دندان و مینای دندان ( انواع فرسایش دندان )

فرسایش دندان و مینا دندان

گذشت زمان و افزایش سن می تواند باعث فرسایش دندان شود. اما در برخی موارد نیز در صورتی که به مراقبت های دندانی رسیدگی نشود ممکن است این فرسایش در سنین پایین نیز مشاهده شود.

فرسایش دندان می تواند کل دندان و یا بخشی از آن را درگیر کند. بدین صورت ممکن است تنها شاهد فرسایش مینای دندان باشیم و یا پوسیدگی و خرابی در کل دندان مشاهده شود.

در این مطلب به بررسی مسائل مرتبط با فرسایش و ترمیم مینای دندان می پردازیم:

 

مینای دندان

مینای دندان درواقع به آن قسمت از دندان اتلاق می شود که در قسمت تاج دندان می باشد. مینا ماده ی معدنی می باشد که در این ناحیه بر روی دندان وجود دارد و می تواند با مصرف نادرست مواد غذایی آسیب ببیند.

ینای دندان ماده ای سخت و با ضخامت چند میلی متر می باشد اما با این حال می بایست از مواد غذایی سالم و مناسب استفاده کنید تا از هرگونه آسیب و فرسایش جلوگیری به عمل آورده باشید.

از جمله مواد غذایی که سبب آسیب به مینای دندان می شود می توان به مواد اسیدی(همچون آبلیمو)، مواد قندی مانند شکر و شیرینی جات زیاد، اشاره کرد که باعث از بین رفتن مینا شود.

لازم به ذکر است که ترمیم مینای دندان صورت پذیر نمی باشد. زیرا یک ماده ی معدنی است و خاصیت خود ترمیم ندارد. در صورتی که بر اثر مواردی مینای دندان شما از بین رفته باشد می توان از روش هایی برای درمان استفاده کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

پوسیدگی دندان و مینای دندان
پوسیدگی دندان و مینای دندان

انواع فرسایش دندان

فرسایش دندان به شکل های گوناگونی قابل مشاهده می باشد که برخی از این موارد مرتبط با مینای دندان می باشند که در زیر به مختصر توضیحاتی در این خصوص بسنده می کنیم.

  • ساییدگی دندان یا ابریژن

سایش دندان با مواد خارجی سبب خراشیدگی و ساییده شدن دندان می شود. عموم این ساییدگی با استفاده از مواد خارجی مانند مسواک های سفت، نخ دندان و یا خلال دندان و موارد این چنینی ایجاد می شود.

علاوه بر این مواد می توان به مواد غذایی نیز اشاره کرد. از جمله این مواد غذایی می توان به تخمه آفتابگردان، آجیل و.. اشاره کرد.

برخی دیگر از افراد نیز دچار عادات غلط می باشند که این موضوع نیز سبب آسیب به دندان و فرسایش مینا می شود.این عادات می تواند شامل جویدن مداد، جویدن ناخن و… باشد.

  • اصطکاک با دندان های دیگر یا اتریشن

در صورتی که افراد دچار دندان قروچه باشند و یا دندان های خود را بر روی یکدیگر فشار دهند، در این صورت سایش دندانی نیز ظاهر خواهد شد و به دندان ها آسیب وارد می شود.

اصطکام دندانی نه تنها باعث فرسایش مینای دندان می شود بلکه در صورت مداومت این حالت، دندان ها نیز کوتاه خواهند شد.

با این حالت، دندان ها نسبت به مواد غذایی گرم و سرد، مواد ترش و شیرین و… حساس تر از قبل می شوند.

  • خوردگی دندان با اسید یا اروژن

در صورتی که از مواد غذایی که دارای اسید هستند به مدت طولانی استفاده کنید، شاهد حساس شدن دندان خواهید بود که این حساسیت به دلیل تحلیل و سایش دندان و مینای دندان می باشد.

برای مراقبت دندان از این نوع فرسایش از مواد غذایی اسید، نوشیدنی های اسیدی، نوشابه و آب گاز دار و… خودداری کنید.


دندانپزشکی پیشگیری از زبان دکتر فاطمه تیموری

بیشتر بخوانید
چه چیزی در طول درمان ارتودنسی از متخصص ارتودنسی اصفهان انتظار دارید؟
بهترین جراحی فک اصفهان, متخصص ارتودنسی در اصفهان و ناهنجاری های فک و صورت, متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت اصفهان
نوشتهٔ پیشین
آیا درمان ارتودنسی درد دارد؟
نوشتهٔ بعدی
ترمیم مینای دندان و روش های مختلف آن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.