متخصص ارتودنسی اصفهان آشنایی با ژنیوپلاستی جراحی فک و چانه

آشنایی با ژنیوپلاستی جراحی فک و چانه

جراحی ژنیوپلاستی و جلو کشیدن فک

ژنیوپلاستی به نوعی درمان و عمل زیبایی اتلاق می شود که برای جلو آوردن چانه و فک و همچنین بزرگتر کردن فک های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی دیگر از روش هایی که می توان جایگزین جراحی از آن استفاده کرد، ارتودنسی برای جلو کشیدن فک پایین نسبت به فک بالا می باشد. البته لازم به ذکر است که نوع روش درمان، به میزان ناهنجاری بیمار وابسته خواهد بود.

جراحی فک می تواند تاثیر به سزایی در زیبایی ظاهری افراد داشته باشد. درمان ناهنجاری های فکی به روش های مختلفی و با توجه به نوع و میزان ناهنجاری قابل انجام خواهد بود.

مراجعه کننده می تواند به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و مشاوره ای در این خصوص دریافت نماید.

ناهنجاری جلو کشیدن فک می تواند با استفاده از ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی مورد درمان قرار گیرد. در صورتی که ناهنجاری بسیار پیچیده باشد، نیاز به جراحی فک و یا جراحی ژنیوپلاستی احساس خواهد شد.


مطالب پیشنهادی : 

دلایل انتخاب ارتودنسی ثابت یا متحرک

ارتودنسی نامرئی چه مشکلاتی را حل میکند؟

مزیت استفاده از پلاک‌های متحرک ارتودنسی


ژنیوپلاستی چیست؟

ژنیوپلاستی به روش درمانی گفته می شود که برای جلو کشیدن فک نیاز به جراحی می باشد و در واقع روش تهاجمی به شمار می آید. برای این جراحی بیهوشی نیز برای بیمار صورت خواهد گرفت.

جراحی ژنیوپلاستی به صورتی است که فک و چانه با استفاده از پیچ و صفحات فلزی در موقعیت جدید و صحیح خود قرار خواهند گرفت. این جراحی اذیت کننده و درد آور نیست اما در روزهای اول پس از جراحی، فرد احساس ناراحتی خواهد کرد. هم چنین در هفته اول درمانی، صورت و فک متورم خواهند بود.

پس از درمان ناهنجاری فکی، فرد نه تنها زیبایی ظاهری به دست خواهد آورد بلکه فک در عملکرد سیستم گوارش و مسائل مرتبط با فک، بسیار قوی تر از قبل عمل خواهد کرد.

انواع ژنیوپلاستی

عمل ژنیوپلاستی دارای انواع مختلفی می باشد که به شرح زیر خواهد بود:

• ژنیوپلاستی اسلایدینگ

• ژنیوپلاستی چانه نامتقارن

• ارتودنسی چانه

ژنیوپلاستی اسلایدینگ

یکی از شایع ترین انواع درمان ژنیوپلاستی، ژنیوپلاستی استخوانی و یا همان ژنیوپلاستی اسلایدینگ می باشد.

ژنیوپلاستی استخوانی نوعی از جراحی فک می باشد که برای دو منظور جلو آوردن و یا عقب بردن فک از آن استفاده می شود. در این روش درمانی، استخوان فک با توجه به نوع ناهنجاری به عقب و یا جلو حرکت داده می شود.

در صورتی که استخوان فک به عقب لغزانده شود، در واقع برای کوچک کردن فک درمان صورت می گیرد. به همین ترتیب نیز در صورتی که استخوان فک به سمت جلو کشیده شود، برای بزرگ کردن فک استفاده می شود.

هم چنین در مواردی می توان برای کوتاه و یا بلند کردن طول صورت افراد نیز همین جراحی را اما در جهت بالا و پایین استفاده کرد.

ژنیوپلاستی چانه نامتقارن

چانه نامتقارن از جمله ناهنجاری هایی می باشد که ممکن است به دلیل اختلالات رشد فکی و دندانی رخ داده باشد. به همین منظور نیاز به متخصصی می باشد که بتواند به طور تخصصی به ریزه کاری های فکی و چانه نامتقارن بپردازد.

درواقع در ژنیوپلاستی چانه نامتقارن نیاز به مهارت و تخصص برای درمان می باشد تا بتوان علاوه بر رفع مشکلات ظاهری به بررسی و تشخیص مشکلات درونی فک و دندانی که سبب چانه نامتقارن شده اند پرداخته شود.

ژنیوپلاستی یا ارتودنسی جلوکشیدن فک؟

ژنیوپلاستی برای درمان هایی که با استفاده از ارتودنسی دندان نمی توان برای درمان اقدام کرد استفاده می شود. اما لازم به ذکر است که از ارتودنسی دندان نیز می توان برای جا به جایی دندان ها و جلو یا عقب کشیدن فکین بهره برد. انتخاب بین روش ارتودنسی و یا جراحی می بایست زیر نظر پزشک صورت گیرد.


مشکلات فک و صورت کودکان

بیشتر بخوانید
پوسیدگی دندان و مینای دندان ( انواع فرسایش دندان )
دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت اصفهان, متخصص ارتودنسی در اصفهان و ناهنجاری های فک و صورت, متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت اصفهان
نوشتهٔ پیشین
کیست دندانی چیست و چه عوارضی دارد ؟
نوشتهٔ بعدی
مراقبت و دوره نقاهت جراحی ژنیوپلاستی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.