درمان ارتودنسی

خطرات در درمان ارتودنسی چیست؟

خطرات در درمان ارتودنسی چیست؟

درمان ارتودنسی

مدت زمان مطالعه:۱۱ دقیقه

 

قبل از اینکه هرگونه درمان ارتودنسی فعال در نظر گرفته شود ، ضروری است که بهداشت دهان و دندان از استاندارد بالایی برخوردار باشد و همه شیرهای پوسیدگی تحت مراقبت قرار گیرند.

سیم های قوس دار ، سرپوش و براکت ها ممکن است در طول مرحله فعال درمان یا در حین جدا شدن آسیب قابل توجهی ایجاد کنند. هنگام راهنمایی بیماران در مورد نقش آنها در درمان ارتودنسی باید مراقبت زیادی انجام شود

هدف این بخش ترسیم خطرات احتمالی در درمان ارتودنسی و ذکر مثالهایی است. همچنین تعدادی تصویر برای کمک به برجسته سازی این نکات وجود دارد.

ارتودنسی می تواند آسیب های قابل توجهی به بافت های سخت و نرم وارد کند. مهمترین جنبه مراقبت ارتودنسی داشتن استاندارد بهداشت دهان و دندان قبل و حین درمان ارتودنسی است. همچنین ضروری است که هرگونه ضایعه پوسیدگی قبل از شروع درمان فعال درمان شود. تحلیل ریشه یک عارضه شایع در طول درمان ارتودنسی است ، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هنگامی که وسایل برداشته می شوند. این تحلیل متوقف می شود. برخی از نکات خطر برای جذب ریشه خلاصه شده است.

آسیب بافت نرم شامل مواردی است که توسط سیم های قوس ایجاد می شود ، اما همچنین پتانسیل هولناک تری برای ایجاد سر در چشم ها دارد. ضروری است که اقدامات ایمنی کافی با این نوع درمان گنجانده شود.

دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی اصفهان و متخصص جراحی فک و صورت در اصفهان ، فارغ التحصیل دوره تخصصی ارتودنسی در سال ۱۳۹۱ و عضو هیات علمی بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اصفهان که در زمینه ی درمان ارتودنسی نیز متخصص هستند و مفتخر هستند به شما بیماران گرامی خدمات ارائه دهند.

درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی

اگر درمان ارتودنسی برای بیمار مفید باشد ، مزایایی که ارائه می دهد باید بیشتر از هرگونه آسیب احتمالی باشد:

۱ ارزیابی خطرات درمان و همچنین سود بالقوه و متعادل کردن این جنبه های درمان قبل از تصمیم گیری مهم است. درمان سوء انسداد آسیب روانی ناشی از درمان ارتودنسی یا در واقع نداشتن درمان نباید نادیده گرفته شود و در برنامه ریزی درمان ملاحظات مهمی است. انتخاب بیمار نقش مهمی در به حداقل رساندن خطرات درمان ایفا می کند و پزشک باید در ارزیابی تمام جنبه های بیمار و انسداد نادرست آنها هوشیار باشد. با این حال ، از نظر بالینی تعدادی از موارد مربوط به مدیریت ریسک وجود دارد. این موارد به طور مفصل تحت دسته بندی وسیعی از خطرات درون دهانی ، خارج دهانی و سیستمیک مورد بحث قرار گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: متخصص ارتودنسی چه می کند؟

خطرات درون دهانی

متالیزاسیون مینای دندان ، معمولاً در سطوح صاف ، متأسفانه یک عارضه شایع در ارتودنسی است. این ارقام بین ۲ تا ۹۶٪ از بیماران ارتودنسی متغیر است.

۲٫ این تنوع بزرگ احتمالاً در نتیجه انواع روش های مورد استفاده برای ارزیابی و نمره گذاری وجود کلسیفیکاسیون ایجاد می شود. همچنین ناهماهنگی در مورد اینکه آیا طرح های مطالعه شامل یا حذف می شوند یا خیر در طرح مطالعه وجود دارد.

۳٫ دندانهایی که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند عبارتند از: دندانهای پیشین جانبی فک بالا ، دندانهای نیش فک بالا و دندانهای پیش فک پایین. دندانهای قدامی رقیق سازی را نشان می دهند. در حالی که سطح دمینرالیزه دست نخورده باقی می ماند ، امکان دوباره سازی و معکوس شدن ضایعه وجود دارد. در موارد شدید ، کاویتاسیون صریح دیده می شود که نیاز به مداخله ترمیمی دارد.

۴٫ در تحقیقی در مورد تشکیل لکه سفید در کودکانی که با وسایل ثابت درمان می شوند ، دریافتند که نیمی از بیماران آنها حداقل یک لکه سفید پس از درمان داشتند ، که بیشتر روی دندانهای پیشین لگن جانبی فک بالا بود. طول درمان بر بروز یا تعداد تشکیل لکه های سفید تأثیر نمی گذارد.

۵٫  مواد معدنی زدایی می تواند به سرعت در اولین ماه درمان با دستگاه ثابت اتفاق بیفتد. این امر دارای پیامدهای آشکار زیبایی است و نیاز به ارزیابی میزان پوسیدگی در ابتدای درمان را برجسته می کند. جالب است بدانید که گورلیک و همکاران ۵ هیچ گونه ایجاد لکه سفید در ارتباط با نگهدارنده های پیوندی زبانی را نشان ندادند ، که می تواند ظرفیت بافر بزاق را نشان دهد و میزان جریان در محافظت در برابر حمله اسید نقش دارد.

دست غالب همچنین ممکن است روی ناحیه ضدآب زدایی تأثیر بگذارد زیرا مسواک زدن در کنار دست غالب مشکل تر است. در حالی که رعایت بهداشت دهان و دندان بسیار حیاتی است ، کنترل رژیم غذایی مصرف قند نیز به منظور به حداقل رساندن خطر رسوب زدایی مورد نیاز است. دهانشویه های فلورایدی که در طول درمان استفاده می شود می تواند به طور شگفت انگیزی از ایجاد لکه سفید جلوگیری کند ، اما رعایت این مورد کم است. سایر مکانیزمهای آزادسازی فلوراید شامل عوامل اتصال دهنده آزاد کننده فلوراید ، بستهای الاستیک حاوی فلوراید و دستگاههای انبار در نوارهای مولر فوقانی است.

دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی اصفهان و متخصص جراحی فک و صورت در اصفهان ، فارغ التحصیل دوره تخصصی ارتودنسی در سال ۱۳۹۱ و عضو هیات علمی بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اصفهان که در زمینه ی درمان ارتودنسی نیز متخصص هستند و مفتخر هستند به شما بیماران گرامی خدمات ارائه دهند.

 • رعایت بهداشت دهان و دندان برای موفقیت درمان ارتودنسی ضروری است
 • شستشوی روزانه فلوراید ممکن است از کلسیم زدایی جلوگیری کرده و آن را کاهش دهد
 • هنگام خراب شدن باید مراقبت شود زیرا احتمال آسیب مینای دندان به ویژه در براکت های سرامیکی وجود دارد.
درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی

اقدامات پیشگیرانه برای به حداقل رساندن آسیب شامل انتخاب بیمار ، اقدامات شدید بهداشت دهان و دندان و آموزش رژیم غذایی است.

در هر ویزیت باید بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی تقویت شود. تقویت مثبت حتی در مواردی که بهداشت دهان رضایت بخش باشد ، بیمار را بیشتر تشویق می کند. بازرسی سطوح لبی دندان در هر نوبت تنظیم ، مواردی را مشخص می کند که نیاز به مداخله و مشاوره بیشتری دارند. هنگام بررسی دندان ها مهم است که دندان ها بدون پلاک باشند در غیر این صورت ممکن است دفع معدنی زودهنگام از دست برود.

این کار را می توان با دستور دادن به بیمار برای تمیز کردن دندان ها در جراحی با یا بدون سیم در محل ، یا با پیشگیری حرفه ای انجام داد. استفاده از وسایل کمکی مانند مربیان بهداشت دندان و بهداشت بسیار مطلوب است. برداشتن دستگاه در مواردی که دارای مواد معدنی زدایی شدید یا بهداشت ضعیف است آخرین راه حل است ، اما نباید توسط پزشک تخفیف داده شود.

دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی اصفهان و متخصص جراحی فک و صورت در اصفهان ، فارغ التحصیل دوره تخصصی ارتودنسی در سال ۱۳۹۱ و عضو هیات علمی بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اصفهان که در زمینه ی درمان ارتودنسی نیز متخصص هستند و مفتخر هستند به شما بیماران گرامی خدمات ارائه دهند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر یا رزرو نوبت با ما تماس بگیرید.

برای عضویت و مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر فاطمه تیموری همین جا کلیک کنید.

, , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
Invisalign و بریس چگونه می توانند شکل صورت شما را تغییر دهند؟
نوشتهٔ بعدی
استفاده از فلوراید یا خمیر دندان برای دندان های ارتودنسی شده چگونه است؟

اطلاعات تماس

دکتر فاطمه تیموری

بورد تخصصی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت

(استادیار دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان)

اصفهان، خیابان توحید میانی، روبروی پارکینگ توحید، ساختمان البرز، طبقه چهارم

   031-36269021 و 09376809858

drfatemehteimoori96@gmail.com

آمار بازدید سایت

 • 1
 • 827
 • 24
 • 3,108
 • 13,630
 • 223,579
 • 607
 • اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۲

لینک های مفید

خانم دکتر فاطمه تیموری در اینستاگرام

خانم دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی اصفهان در سلامتی24

خانم دکتر فاطمه تیموری در پجشکی

خانم دکتر فاطمه تیموری در دکترآف

خانم دکتر فاطمه تیموری در کلینیک24

خانم دکتر فاطمه تیموری در اولین کیوسک

خانم دکتر فاطمه تیموری متخصص ارتودنسی اصفهان در سایت Esfahan.org

سامانه معرفی و نوبت دهی پزشک و مشاور کلینیک24

نرم افزار مطب و کلینیک پزشکی

نرم افزار مطب و کلینیک دندانپزشکی

نرم افزار مرکز مشاوره و روانشناسی

نرم افزار رادیولوژی و سونوگرافی

نرم افزار آزمایشگاه و ژنتیک

طراحی سایت پزشکی

بانک اطلاعاتی مراکز پزشکی

نوبت دهی تلفن گویا

متخصص ارتودنسی اصفهان، دکتر فاطمه تیموری

بهترین متخصص تغذیه و رژیم درمانی اصفهان دکتر محمد راد فر

فوق تخصص نوزادان اصفهان دکتر مهتاب رفاهی

دندانپزشک جراح اصفهان دکتر بهزاد آیت اللهی

متخصص کودکان اصفهان دکتر نسرین السادات دوامی

بهترین لیزر موهای زاید اصفهان

جراح بینی اصفهان دکتر بهنام خرمی

متخصص طب فیزیکی اصفهان دکتر مهدی احمدی – دکتر سیمرا عشاقی

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست